czwartek, 27 czerwca 2013

Hotele w filmie – Cztery pokoje

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się filmem, który dla wielu ma już status kultowego. Jest to ciekawa produkcja, ponieważ składa się z czterech nowel, a każda wyreżyserowana i napisana została przez innego twórcę. Zapraszamy do Czterech pokoi.

[źródło]
Cztery pokoje (ang. Four Rooms) – film fabularny z 1995 roku. Składa się z czterech nowel wyreżyserowanych przez czterech różnych reżyserów: Allison Anders, Alexandre Rockwell, Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino. Każdy z reżyserów opracował jedną z czterech historii.

Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnym hotelu Mon Signior w Los Angeles podczas nocy sylwestrowej. Głównym bohaterem i postacią, która łączy wszystkie nowele jest Ted (Tim Roth) - boy hotelowy, który podczas swojej pierwszej nocy w pracy musi stawić czoło czterem bardzo przedziwnym sytuacjom.

Brakujący składnik (The Missing Ingredient) - grupa czarownic potrzebuje Teda, by dostarczył im pewien "składnik" potrzebny do uwarzenia eliksiru, który ma uwolnić ich boginię Dianę, uwięzioną 40 lat wcześniej.
Nowela napisana i wyreżyserowana została przez Allison Anders.

Główne role zagrali:
  • Valeria Golino
  • Madonna
  • Ione Skye
  • Samii Davis
  • Lili Taylor
  • Alicia Witt
Nie ten mężczyzna (The Wrong Man) - Ted zostaje wezwany, aby dostarczyć trochę lodu na imprezę, niestety myli pokoje i przez tą pomyłkę dostaje się w ręce Zygfryda, który przez pomyłkę bierze go za kochanka swojej żony. Mimo tego, że furiat ma pistolet, Ted postanawia zachować zimną krew i jak najprędzej wydostać się z tej niebezpiecznej sytuacji.
Nowela napisana i wyreżyserowana została przez Alexandre Rockwell.

Główne role zagrali:
  • Jennifer Beals
  • David Proval
Rozrabiaki (The Misbehavers) - Meksykański gangster wraz z żoną przekonują Teda, a raczej zmuszają przez zastraszenie, do zaopiekowania się przez noc dwójką ich niegrzecznych dzieci. A dzieciaki to prawdziwe diabły wcielone, która lubią pic alkohol, palić papierosy i oglądać programy erotyczne.
Nowele napisał i wyreżyserował Robert Rodriguez.

Główne role zagrali:
  • Antonio Banderas
  • Tamlyn Tomita
  • Lana McKissack
  • Danny Verduzco
  • Salma Hayek
Mężczyzna z Hollywood (The Man from Hollywood) - Apartament na najwyższym piętrze wynajmuje znany reżyser wraz ze swoimi kumplami. Ted dostaje od nich polecenie - musi im dostarczyć deskę, tasak, sznurek i lód. Reżyser założył się bowiem z jednym z kolegów, że ten nie zapali 10 razy pod rząd swojej zapalniczki. Jeżeli to zrobi to reżyser przegra swój samochód, jeżeli mu się nie uda to straci palec. Tedowi zostaje powierzona rola kata.
Nowele napisał i wyreżyserował Quentin Tarantino.

Główne role zagrali:
  • Quentin Tarantino
  • Bruce Willis
  • Jennifer Beals
  • Paul Calderon
Cztery pokoje to nieco zwariowany film, który z pewnością przypadnie do gustu fanom czarnych komedii, a także wszystkim którzy cenią sobie twórczość Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino. Polecamy również wszystkim tym, którzy myślą, że praca boya hotelowego, to bułka z masłem :)

wtorek, 25 czerwca 2013

Restauracyjne zawody - kuchnia

W naszym ostatnim wpisie dotyczącym restauracji w hotelach opisaliśmy konkretne stanowiska, które możemy spotkać w restauracyjnej sali. Dzisiaj zajmiemy się częścią jakże ważną dla całej gastronomii hotelowej, czyli kuchnią i całym jej personelem.


Chef de cuisine - szef kuchni - Jest odpowiedzialny za całą kuchnię i przydzielanie zadań. Opracowuje kartę dań i menu, kalkuluje ceny i troszczy się o zakupy. Prowadzi i nadzoruje przygotowanie potraw, sprawdza, jak prezentują się gotowe dania, aby upewnić się, czy każde z nich odpowiada standardowi jakości. Współpracuje z kierownikiem restauracji, z którym omawia nowe przepisy i aktualizację karty dań. Ich obowiązkiem jest orientacja w nowościach i trendach w gastronomii, aby dopasowywać do nich swoją ofertę.

Ponadto szef jest odpowiedzialny za wszystkie pozostałe sprawy dotyczące kuchni, w tym za higienę wnętrza oraz kształcenie praktykantów. Jest reprezentantem kuchni wobec gościa.


Szef kuchni w nowoczesnych zakładach gastronomicznych to przede wszystkim menedżer operacyjny.


Cechy i umiejętności dobrego szefa kuchni to:
  • znajomość spraw związanych z logistyką i techniką
  • umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji
  • posiadanie rozległej wiedzy kulinarnej
  • posiadanie odpowiednich umiejętności interpersonalnych – ma do czynienia z klientami, pracownikami, kooperantami
  • musi posiadać umiejętności sprzedażowe
Sous-chef de cuisine - Zastępca szefa kuchni - Przyjmuje polecenia szefa kuchni i przekazuje je pozostałym odpowiedzialnym kucharzom, kierującym różnymi stanowiskami. Jego zadaniem jest koordynacja ich pracy. Reprezentuje szefa kuchni podczas jego nieobecności. Najczęściej wyznacza także kucharza odpowiedzialnego za dane stanowisko.

Chef de partie - kucharz zespołu - Jest odpowiedzialny za swoje stanowisko, czyli za ograniczoną część kuchni wyspecjalizowaną w przygotowywaniu określonych składników i potraw.

Cuisinier – kucharz - Za tym ogólnym określeniem kryje się dokładnie zdefiniowane miejsce w składzie zespołu. Kucharz pracuje samodzielnie i tym samym odpowiada za swoje stanowisko. Określa się go również mianem Cuisinier de partie.

Commis - młodszy kucharz - Wyuczony kucharz pracujący na swoim stanowisku podległym szefowi, wykonujący jego polecenia i przygotowujący jeden lub więcej składników menu. Jest też odpowiedzialny za sprzęt kuchenny na swoim stanowisku.

Apprentie – praktykant - Z jednej strony otrzymuje wykształcenie uzupełniające naukę w szkole, z drugiej natomiast - przypadają mu w udziale różne prace przygotowawcze i związane z utrzymywaniem czystości.
 
Plonguer – pomywacz - Czyści naczynia kuchenne wraz ze sprzętem kuchennym i dba o ich stan. Może być poproszony o wykonanie różnych prostych prac przygotowawczych.

Saucier - Przygotowuje nie tylko sosy lecz także gorące przekąski, ale do jego zadań należy w pierwszym rzędzie przygotowanie wszystkich potraw mięsnych, a w mniejszych zespołach także rybnych. Pośród wielu stanowisk to uchodzi za najważniejsze i cieszy się największym szacunkiem.

Rótisseur - Zajmuje się pieczeniem, poza tym grillowaniem i smażeniem, a także smażeniem frytek.

Poissonnier - kucharz rybny - specjalizuje się wyłącznie w przygotowywaniu potraw z ryb i owoców morza. Spotykany w wielkich restauracjach.

Entremetier - Zakres jego zadań to zupy i wszystko, co nie jest mięsem ani rybą, a więc potrawy z warzyw, potrawy mączne, potrawy z jajek i sera, a także z kuchnią z produktów ekologicznych.

Garde manger - Jest odpowiedzialny za zimną kuchnię, zarówno za przekąski i sałatki, jak i za przygotowanie zimnego bufetu. Ponadto zajmuje się krojeniem surowego mięsa i odpowiada za pomieszczenia chłodnicze.

Tornant - Czyli  “człowiek do wszystkiego”, zajmuje stanowisko, na którym akurat potrzebna jest pomoc.

Patissier - Spod jego ręki wychodzą desery, a nierzadko również całe pieczywo. Czasami robi również makarony.

Boulanger – piekarz - Tylko hotele z wielkimi restauracjami zatrudniają piekarzy którzy codziennie dbają o świeże pieczywo na śniadanie i o różne rodzaje chleba i bułek towarzyszących posiłkom.

Obok tych podstawowych funkcji i zakresów zadań w wielkim zespole kucharskim reprezentowane są też dalsze wyspecjalizowane zawody takie jak Chef de la garde przygotowujący potrawy poza kuchnią, potager zajmujący się potrawami z warzyw, podczas gdy legumier zajmuje się ich czyszczeniem.

Prace wstępne lub pomocnicze przejmuje garson de cuisine lub marmiton, który jest odpowiedzialny również za naczynia. Wielkie restauracje zatrudniają czasami rzeźnika hotelowego (boucher de cuisine) i ewentualnie dają cukiernikowi do pomocy pracownika przygotowującego lody (glacier) lub dbającego o słodkie dodatki (confiseur).

czwartek, 20 czerwca 2013

Hotel Plaza

Dzisiaj przedstawimy Wam hotel, który jest jednym z najbardziej rozpoznawanych obiektów w nowojorskiej metropolii. Zapraszamy do hotelu Plaza.

[źródło]
Hotel Plaza to luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel w Nowym Jorku. Znajduje się na Manhattanie przy skrzyżowaniu Central Park South i Piątej Alei. Od zachodniej strony graniczy z placem Grand Army Plaza, od którego wywodzi się z jego nazwa.

Od 1969 roku obiekt znajduje się w rejestrze zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujących na ochronę, a w 1986 został wpisany do Narodowego Rejestru Pomników Historycznych.

W 1883 roku rozpoczęto budowę pierwszego hotelu Plaza, jednak powody finansowe nie pozwoliły na jej ukończenie. Mienie zostało przejęte przez nowojorską firmę ubezpieczeniową, która wynajęła nowych architektów, aby dokończyli budowlę i zmienili jej wnętrze. 1 października 1890 roku hotel oficjalnie został otwarty. W czerwcu 1905 roku budynek został wyburzony, a na jego miejscu wybudowano nowy i większy obiekt. Jego otwarcie nastąpiło 1 października 1907 i w owym czasie był najbardziej luksusowym hotelem w najmodniejszej mieszkaniowej dzielnicy Nowego Jorku. Cena jednoosobowego pokoju za noc wynosiła 2,5 dolara (dzisiejsze 62). Obecnie ceny za taki sam pokój zaczynają się od 695 dolarów.

[źródło]
Wysoki poziom obsługi oraz luksusy, które oferował hotel sprawiły, że zaczęli w nim bywać królowie, prezydenci, ambasadorzy, gwiazdy sceny, ekranu i sportu, jak również biznesmeni i podróżnicy z różnych stron świata.

W 1943 r. za 7,4 miliona dolarów (dzisiejsze 99,4 mln) kupił go Conrad Hilton i odrestaurował za około 6 milionów dolarów (odpowiednik dzisiejszych 80 mln). W 1955 r. przedsiębiorstwo Childs Company, nabyło Plazę za 1 100 000 udziałów w swoich akcjach, wycenianych wówczas na ok. 6 325 000 dolarów (ekwiwalent dzisiejszych 54,9 mln). W 1988 r. za ponad 400 milionów dolarów, hotel kupił Donald Trump. Kilka lat później, po rozwodzie, sprzedał Plazę, za 325 milionów dolarów Troyowi Richardowi Campbellowi. W 2004 r. hotel znów zmienił właściciela i za 675 milionów dolarów został sprzedany izraelskiemu deweloperowi El Ad Properties. Deweloper nabył go z planami dodania sekcji mieszkaniowej oraz handlowej. Jako, że budynek jest wpisany na listę zabytków Nowego Jorku musiał przejść gruntowną konserwację i renowację zgodnie z wytycznymi konserwatora. 30 kwietnia 2005 r. został zamknięty, a 1 marca 2008 roku hotel ponownie został otwarty. Obecnie oferuje swoim gościom 282 pokoje o różnych standardach oraz 152 prywatne mieszkania.

[źródło]
W listopadzie 2008 r. w podziemiach hotelu uruchomiono centrum handlowe z butikami luksusowych marek, a w 2010 r. otworzono Plaza Food Hall, które prowadzi znany mistrz kuchni, Todd English.

Hotel oferuje swoim gościom i mieszkańcom wiele udogodnień i atrakcji, między innymi: kamerdynera na każdym piętrze, nianię dla dziecka, konsjerża, centrum handlowe, palmiarnię, czy bar ulokowany w hotelowym lobby z widokiem na Grand Army Plaza. Dla wymagających gości oddano do użytku pokoje w stylu edwardiańskim oraz królewskim, a także pokoje z tarasem, sale konferencyjne i wypoczynkowe. Do dyspozycji jest również wielką sala balowa.

Plaza to miejsce które jest symbolem Nowego Jorku, pojawiał się w wielu filmach i serialach. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w panoramie nowojorskiej i hotelem, który jest kojarzony z wyśmienitą obsługą i bardzo dobrym oraz wysokim standardem.

wtorek, 18 czerwca 2013

Hotelowa gwiazdki. Po co i dlaczego? - Hotele zagraniczne

Zbliża się okres wakacyjny, zatem coraz więcej z nas wybiera się na zagraniczny wypoczynek. Dla wszystkich tych, którzy szykują się na wyjazd, przygotowaliśmy krótki przewodnik po zagranicznych kategoriach hotelarskich.

[źródło]
Każdy kraj ma swoje odmienne zasady przyznawania gwiazdek. O ile Europa Środkowa i Zachodnia, w szczególności kraje niemieckojęzyczne, nie odbiegają poziomem usług hotelowych od Polski, to im bardziej na południe, tym standard hoteli coraz bardziej różni się od naszego.

W Grecji częściej niż gwiazdki, spotkamy literowe oznaczenie standardu. Najwyższej klasy hotele mają kategorię L, a później kolejno A (odpowiednik czterech gwiazdek), B (trzy gwiazdki) i C, o dość skromnym standardzie.

Tunezja, Turcja i Egipt mają standardy zbliżone do siebie. Aby tamtejsze hotele porównać do naszych, wypadałoby odjąć im jedną, a nawet dwie gwiazdki. Dlatego, aby się nie rozczarować, najlepiej zatrzymywać się w obiektach posiadających co najmniej cztery gwiazdki.

Osobną kategorię stanowią wioski wakacyjne, które zamiast standardowych gwiazdek, posiadają oznaczenia HV (holiday village), przy czym HV1 odpowiada czterem lub pięciu gwiazdkom, a HV2 niższej kategorii. Od tradycyjnych hoteli odróżnia je z reguły niska zabudowa i rozmieszczenie pokoi na dużym terenie, najczęściej w ogrodzie. Wioski wakacyjne to alternatywa dla rodzin z dziećmi, ponieważ są świetnie przygotowane dla tego segmentu turystów.

Nieco podobny charakter mają włoskie villaggia, które stanowią kompleksy domków szeregowych, porozrzucanych w piniowych lasach z bogatą ofertą sportowo-rekreacyjną. Goście mogą wybierać spośród domków murowanych, czy dużych namiotów mieszkalnych. Villaggio przypominają nasze kempingi, tylko o wyższym standardzie, z dużym basenem i boiskami do gier.

Włosi często nazywają obiekty noclegowe nieco odmiennie, stąd oprócz hoteli spotkamy tu takie nazewnictwo, jak locanda – prosty dom noclegowy, pensjone czy albergo, przy czym różnice w ich standardzie są nieznaczne.

Tak, jak i w całym basenie Morza Śródziemnego, tak i w Hiszpanii standard hotelu jest trochę niższy, niż wynika to z ilości gwiazdek. Charakterystyczna dla tego kraju, szczególnie części lądowej, jest wysoka zabudowa hoteli w kurortach turystycznych. Dziesięciopiętrowe budynki położone blisko siebie plus nocny tryb życia Hiszpanów sprawia, że osoby szukające wytchnienia i wypoczynku, nie powinny obierać sobie za cel centrów znanych miejscowości, bez względu na standard hotelu.

Oczywiście, nie wszystkie zagraniczne hotele aż tak bardzo odbiegają standardem od naszych, niemniej różnice w kategoryzowaniu bywają znaczne i należy mieć je na uwadze planując swoje wakacje, szczególnie w regionach słabiej rozwiniętych.

czwartek, 13 czerwca 2013

Hotele w filmie – 1408

Wygląda na to, że twórcy horrorów wyjątkowo polubili hotele jako tło akcji. W naszym pierwszym wpisie opisywaliśmy Lśnienie na podstawie powieści Stephena Kinga, dzisiaj ponownie przyjrzymy się ekranizacji jednego z dzieł tego pisarza.

[źródło]
1408 to film z roku 2007 oparty na opowiadaniu Stephena Kinga pod tym samym tytułem w reżyserii Mikaela Håfströma. Główne role zagrali John Cusack i Samuel L. Jackson.

Film opowiada historię Mike'a Enslina – amerykańskiego pisarza, autora przewodników po nawiedzonych hotelach. Pisarz nie wierzy w Boga ani w siły nadprzyrodzone, co najprawdopodobniej jest wynikiem śmierci jego córki Katie. Po jej śmierci rozpadło się także jego małżeństwo. Od tej pory Mike jeździł po kraju, zatrzymując się w rzekomo nawiedzonych hotelach i domach. Z pobytów w takich miejscach czerpał natchnienie do pisania swoich książek.

[źródło]
Pewnego dnia, przeglądając swoją pocztę, Mike zainteresował się pocztówką z Nowego Jorku, na odwrocie której widniał napis: Nie wchodź do 1408. Enslin postanowia pojechać do Nowego Jorku, gdzie mieszka jego żona Lily i znajduje się hotel Dolphin. Przekraczając próg pokoju 1408, bohater zauważa, że nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Po krótkim czasie okazuje się jednak, że zaczynają się dziać niewyjaśnione rzeczy. Radio potrafi włączyć się samoistnie, a zegar zamiast wyświetlać obecny czas, zaczyna odliczać 60 minut. Wraz z upływem czasu Enslin zauważa coraz więcej dziwnych zjawisk – po pokoju chodzą duchy samobójców, pojawiają się zjawy, które chcą zabić Enslina, a ze ściany sączy się krew. Próbując wydostać się z pokoju, Mike łamie klucz, a następnie wyrywa z drzwi klamkę – zostaje uwięziony. Od tego momentu bohater musi najpierw przeżyć duchową przemianę i ze skrajnego sceptycyzmu przejść na pozycje gorącej wiary. Ale przede wszystkim musi przetrwać noc.

Jednym z ważniejszych elementów w filmie jest często pojawiająca się liczba „13”. Można ją ujrzeć miedzy innymi:
  • pokój znajduje się na 13 piętrze, ale w hotelach piętro 13 jest oznaczane jako 14
  • 1+4+0+8 = 13
  • kod do zamka w pokoju "6214" 6+2+1+4 = 13
  • pierwsza śmierć miała miejsce w 1912 roku 1+9+1+2 = 13
  • hotel mieści się przy 2254 Lexington Avenue w Nowym Yorku. Gdy dodamy do siebie poszczególne cyfry z 2254 otrzymamy liczbę 13
[źródło]
Hotelami które „zagrały” w filmie były najprawdopodobniej nowojorski Roosevelt Hotel i Reform Club w Londynie.

Film został ciepło przyjęty przez widzów jak i krytykę osiągając bardzo dobre wyniki finansowe. Z pewnością jest to produkcja która przypadnie do gustu wszystkim którzy lubią się bać i cenią sobie twórczość Stephena Kinga.

wtorek, 11 czerwca 2013

Restauracyjne zawody

Pamiętacie nasz wcześniejszy wpis o restauracji? Dzisiaj chcielibyśmy wrócić na chwilę do tego tematu i opisać Wam osoby które zajmują się obsługą gości w dobrze prowadzonej hotelowej restauracji.


Aby restauracja dobrze funkcjonowała, musi być zorganizowana i działać niczym świetnie naoliwiona maszyna. Każdy z pracowników ma swoją określoną rolę, którą wypełnia z należytym zaangażowaniem. Poniżej przedstawiamy konkretne stanowiska z którymi możecie się spotkać w trakcie odwiedzin restauracji.

Directeur de la restauration - To stanowisko wiąże się z odpowiedzialnością za cały zakres gastronomiczny i zazwyczaj spotkamy się z nim jedynie w dużych hotelach. Directeur de la restauration zajmuje się ekonomiczną i administracyjną stroną restauracji.

Directeur de restaurant - kierownik sali - Podlega mu restauracja we wszystkich jej aspektach, począwszy od stanu pomieszczeń i dekoracji przez naczynia i szkła po organizację, przydział personelu, a na kształceniu nowych pracowników skończywszy. W wielkich restauracjach ma do dyspozycji asystenta, który go także zastępuje.

Maitre d’hótel - Kontroluje obsługę w sali restauracyjnej. Wita gości, wskazuje im ich miejsce przy stole i służy poradą przy wyborze dań. Nadzoruje sprawny przebieg obsługi podczas śniadań, obiadów i kolacji, pilnując, by jakość odpowiadała standardowi restauracji. Przyjmuje reklamacje i ma za zadanie sprawdzanie prawidłowości rachunku.

Chef de rang - Restauracja podzielona jest na strefy nazywane rewirami. Każdy rewir jest pod nadzorem odpowiedzialnej osoby, która w swojej strefie dba o dobry stan restauracji, kontroluje obsługę poszczególnych stołów i nią kieruje, a czasami sama obsługuje.

Sommelier - kelner od win - Jego zadaniem jest stworzenie karty win, związane z nimi zakupy i zaopatrzenie piwnicy z winem, za którą jest również odpowiedzialny. Doradza gościom przy wyborze odpowiedniego wina i dba o jego właściwe podanie.

Serveur de restaurant – kelner - Jego głównym zadaniem jest podawanie potraw. Jeśli jest to konieczne, może także na stole kroić na porcje mięso, filetować rybę i podawać ją płonącą, chociaż dzisiaj zadanie to przejmuje często Chef de rang lub Maitre d’hotel. Kelner dysponujący doświadczeniem zawodowym może również witać gości i doradzać im.

Commis - młodszy kelner - Na sali znajdują się również kelnerzy, którzy ukończyli już szkołę, ale nie  posiadają jeszcze wielkiego doświadczenia zawodowego. Zatrudnia się ich do różnych zadań:
  • Commis de rang asystuje szefowi Chef de rang i podaje potrawy.
  • Commis de suite zajmuje się transportem potraw z kuchni do swojego rewiru. Sprząta także ze stołu, jeśli nie pomaga mu Commis debarrasseur.
W dużym hotelu istnieją jeszcze stanowiska, takie jak barman lub responsable des bars, któremu podlega wiele barów.

Jak sami widzicie restauracja musi być bardzo dobrze zorganizowana, aby mogła obsługiwać gości na wysokim poziomie. Ale to nie wszystkie zawody związane bezpośrednio z restauracją, w końcu jest jeszcze kuchnia, ale do niej wrócimy w kolejnych wpisach.

czwartek, 6 czerwca 2013

Hard Rock Hotel and Casino (Las Vegas)

Dzisiaj chcemy Wam przedstawić hotel który na pewno zainteresuje fanów głośnej muzyki, zarówno tej gitarowej, jak i klubowej. Oraz tych, którzy lubią sobie od czasu do czasu zagrać w pokera, albo ruletkę. Zapraszamy na krótką wycieczkę po Hard Rock Hotel and Casino.

[źródło]
Hard Rock Hotel and Casino – hotel i kasyno, położony jest w Paradise, w amerykańskim stanie Nevada. Został wybudowany w 1995 roku przez Petera Mortona, współzałożyciela sieci Hard Rock Cafe i zajmuje powierzchnię prawie 7 hektarów przy skrzyżowaniu ulic Harmon i Paradise Road.

W skład Hard Rock wchodzi:
  • wieża hotelowa w której mieści się 648 pokoi, 64 apartamenty
  • kasyno o powierzchni 2 800 m²
  • spa oraz strefa basenowa
  • klub nocny Vanity
  • pięć restauracji - 35 Steak and Martinis, Culinary Dropout, Mr. Lucky’s 24/7, Pink Taco, The Ainsworth i Nobu
  • trzy bary
  • kilka sklepów
  • pokój do gry w pokera
  • klub muzyczny/sala koncertowo - rozrywkowa – The Joint.

[źródło]
Hotel odwiedzany jest głównie przez osoby młode, spragnione rozrywki i ciągłych imprez, które są stałym elementem hotelowej oferty.

Ważnymi miejscami i imprezami w hotelu są:

Klub muzyczny The Joint w którym występowały takie gwiazdy muzyki jak The Rolling Stones, Aerosmith, The Black Crowes, David Bowie, Coldplay, Kenny Chesney, Foo Fighters, Alicia Keys, Nine Inch Nails,The Killers oraz Alice in Chains.

[źródło]
Klub nocny Vanity który zajmuje powierzchnię ok. 1 300 m² i składa się z dwóch barów, a także 60 kabin dla VIPów. Otwarty jest w czwartkowe, piątkowe, sobotnie i niedzielne noce.

Rehab czyli cotygodniowa impreza basenowa, organizowana każdej niedzieli podczas sezonu letniego.

[źródło]
Hard Rock Hotel z pewnością przypadnie do gustu młodym ludziom (lub tym, którzy wciąż młodo się czują), uwielbiającym bawić się przy dobrej i głośnej muzyce oraz mający niespożytą ilość energii.

wtorek, 4 czerwca 2013

Hotelowe gwiazdki. Po co i dlaczego? - hotele pięciogwiazdkowe.

Dzisiejszym wpisem kończymy opisywanie gwiazdek w polskich hotelach. Przeszliśmy przez wszystkie możliwe kategorie, więc w końcu czas zakończyć temat obiektami o najwyższym standardzie. Pora na naszą wisienkę na torcie, czyli hotelowe pięć gwiazdek.

Hotele pięciogwiazdkowe to obiekty o najwyższym standardzie. Przygotowane na przyjęcie najbardziej wymagających gości i gotowe na spełnianie różnych zachcianek. Pokoje jednoosobowe muszą mieć min. 14 m² a dwuosobowe 18 m². Apartamenty zazwyczaj mają powierzchnię ok. 30 m².

[źródło oraz cała infografika]
Recepcja w takim miejscu otwarta jest 24 godziny na dobę, a personel jest wielojęzyczny. Śmiało korzystać możemy z portierni, usług parkingowego i konsjerża, który spełni każdą naszą zachciankę. Przestronny hol z barem, kwiaty lub personalne powitanie, komputer z internetem i sejf w pokoju, prasowanie odzieży oraz czyszczenie butów w ciągu godziny czy ścielenie łóżka w godzinach wieczornych to właściwie standard i usługi na stałe wpisane w ofertę hotelu.

Do usług dodatkowych i uzupełniających należą również:
  • wydzielony zespół business-center z fachową obsługą i niezbędnym zapleczem,
  • biuro obsługi turystycznej
  • fryzjer damsko-męski i gabinet kosmetyczny
  • budzenie
  • ekspozycja kwiatów
  • obsługa bagażowa
  • przechowalnia bagażu i depozyt
  • kantor
  • sprzedaż gazet, kosmetyków i pamiątek
  • udzielanie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku
  • kwiaciarnia
  • zespół sal wielofunkcyjnych z możliwością organizacji i obsługi zróżnicowanych imprez i ekspozycji (pokazy mody, zjazdy, konferencje itp.) z dostępnością do zaplecza gastronomicznego i obsługi technicznej (tłumacze, sprzęt AV, ruchome elementy sceniczne, ekran kinowy),
  • zespół gastronomiczny, różnorodne lokale gastronomiczne o wystroju i wyposażeniu na najwyższym poziomie, kuchnia krajowa i międzynarodowa
  • room service 24 h
  • czyszczenie i pranie chemiczne bielizny i odzieży gości
Nocując w hotelach pięciogwiazdkowych możemy być pewni, że zostaniemy obsłużeni w najlepszy sposób. To obiekty dla ludzi, którzy wiedzą czego chcą i cenią sobie odpowiedni (najwyższy) standard wypoczynku.