czwartek, 13 czerwca 2013

Hotele w filmie – 1408

Wygląda na to, że twórcy horrorów wyjątkowo polubili hotele jako tło akcji. W naszym pierwszym wpisie opisywaliśmy Lśnienie na podstawie powieści Stephena Kinga, dzisiaj ponownie przyjrzymy się ekranizacji jednego z dzieł tego pisarza.

[źródło]
1408 to film z roku 2007 oparty na opowiadaniu Stephena Kinga pod tym samym tytułem w reżyserii Mikaela Håfströma. Główne role zagrali John Cusack i Samuel L. Jackson.

Film opowiada historię Mike'a Enslina – amerykańskiego pisarza, autora przewodników po nawiedzonych hotelach. Pisarz nie wierzy w Boga ani w siły nadprzyrodzone, co najprawdopodobniej jest wynikiem śmierci jego córki Katie. Po jej śmierci rozpadło się także jego małżeństwo. Od tej pory Mike jeździł po kraju, zatrzymując się w rzekomo nawiedzonych hotelach i domach. Z pobytów w takich miejscach czerpał natchnienie do pisania swoich książek.

[źródło]
Pewnego dnia, przeglądając swoją pocztę, Mike zainteresował się pocztówką z Nowego Jorku, na odwrocie której widniał napis: Nie wchodź do 1408. Enslin postanowia pojechać do Nowego Jorku, gdzie mieszka jego żona Lily i znajduje się hotel Dolphin. Przekraczając próg pokoju 1408, bohater zauważa, że nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Po krótkim czasie okazuje się jednak, że zaczynają się dziać niewyjaśnione rzeczy. Radio potrafi włączyć się samoistnie, a zegar zamiast wyświetlać obecny czas, zaczyna odliczać 60 minut. Wraz z upływem czasu Enslin zauważa coraz więcej dziwnych zjawisk – po pokoju chodzą duchy samobójców, pojawiają się zjawy, które chcą zabić Enslina, a ze ściany sączy się krew. Próbując wydostać się z pokoju, Mike łamie klucz, a następnie wyrywa z drzwi klamkę – zostaje uwięziony. Od tego momentu bohater musi najpierw przeżyć duchową przemianę i ze skrajnego sceptycyzmu przejść na pozycje gorącej wiary. Ale przede wszystkim musi przetrwać noc.

Jednym z ważniejszych elementów w filmie jest często pojawiająca się liczba „13”. Można ją ujrzeć miedzy innymi:
  • pokój znajduje się na 13 piętrze, ale w hotelach piętro 13 jest oznaczane jako 14
  • 1+4+0+8 = 13
  • kod do zamka w pokoju "6214" 6+2+1+4 = 13
  • pierwsza śmierć miała miejsce w 1912 roku 1+9+1+2 = 13
  • hotel mieści się przy 2254 Lexington Avenue w Nowym Yorku. Gdy dodamy do siebie poszczególne cyfry z 2254 otrzymamy liczbę 13
[źródło]
Hotelami które „zagrały” w filmie były najprawdopodobniej nowojorski Roosevelt Hotel i Reform Club w Londynie.

Film został ciepło przyjęty przez widzów jak i krytykę osiągając bardzo dobre wyniki finansowe. Z pewnością jest to produkcja która przypadnie do gustu wszystkim którzy lubią się bać i cenią sobie twórczość Stephena Kinga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz