czwartek, 4 kwietnia 2013

Hotele w filmie - Lśnienie

Dzisiaj chcemy zaprosić Was do naszego nowego działu tematycznego pod tytułem „Hotele w filmie”. Będziemy w nim prezentować filmy, których istotną częścią są hotele. Jeśli w jakimś filmie hotel „zagrał” ważną rolę, jest istotnym elementem scenografii, czy nawet „bohaterem” - niekoniecznie tym pozytywnym – to na pewno o nim napiszemy.

Na początek coś dla tych, którzy uwielbiają się bać, czyli klasyka gatunku - Lśnienie (ang. The Shining).

[źródło]
Film powstał w 1980, został wyreżyserowany przez znakomitego filmowca Stanleya Kubricka i jest ekranizacją powieści Stephena Kinga pod tytułem Jasność (lub Lśnienie).

Główne role zagrali:
  • Jack Nicholson – Jack Torrance
  • Shelley Duvall – Wendy Torrance 
  • Danny Lloyd – Danny Torrance 
  • Scatman Crothers – Dick Halloran 
  • Barry Nelson – Stuart Ullman 
  • Philip Stone – Delbert Grady

Film opowiada o byłym nauczycielu, a obecnie początkującym pisarzu, Jacku Torrance, który otrzymuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Overlook. Jack widzi w tym miejscu szansę na zerwanie z przeszłością pełną alkoholu. Zmiana zawodu ma przywrócić mu spokój i pozwolić skupić się na twórczości literackiej. Hotel, w którym zaczyna nową pracę skrywa mroczną tajemnicę. Jeden z jego poprzedników, Charles Grady, doznał załamania nerwowego i wpadł w szał zabijając siekierą żonę i dwie córeczki, a następnie zastrzelił się. Jack przeprowadza się tam z żoną Wendy oraz pięcioletnim synkiem Dannym. Rodzina zostaje w końcu jedynymi lokatorami opuszczonego obiektu. Kiedy hotel zostaje odcięty od świata przez zamiecie śnieżne, Jack zaczyna zachowywać się coraz dziwniej, zamyka się w sobie, staje się coraz bardzo drażliwy i doznaje różnych wizji. Bohater zaczyna widzieć widma dawnych mieszkańców hotelu, które namawiają go do picia alkoholu, nastawiają go też wrogo przeciwko rodzinie. Jego syn, Danny, również widzi widma zamieszkujące hotel Overlook. Okazuje się również, że jest obdarzony specyficznym darem jakim jest telepatia.

Reżyser pozwolił sobie na znaczne zmiany w stosunku do literackiego pierwowzoru, co niezbyt spodobało się Stephenowi Kingowi. Krytycy również przyjęli film bardzo chłodno, twierdząc, że horror nie jest odpowiednim gatunkiem dla reżysera takiego kalibru jak Kubrick. Film otrzymał dwie nominacje do Złotych Malin, dla Stanleya Kubricka za reżyserię i dla Shelley Duvall za grę aktorską. Nie przeszkodziło to jednak Lśnieniu w odniesieniu sukcesu komercyjnego i stania się klasykiem gatunku.

Rolę hotelu w filmie „zagrał” Hotel Timberline Lodge umiejscowiony w Górach Hood w stanie Oregon, który jest jedynie zewnętrzną fasadą filmowego Overlook. Samo wnętrze zostało przygotowane w brytyjskim studiu filmowym Elstree Studios i zostało wzorowane na wnętrzu hotelu Awhanee w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Co ciekawe właściciele autentycznego górskiego hotelu, zażądali od reżysera zmiany numeru nawiedzonego pokoju z 217 na 237. Powodem był fakt, że pokój o numerze 217 naprawdę istniał w Hotelu The Timberline Lodge.


[źródło]
Hotel zarówno w filmie, jak i książce, był bardzo istotnym elementem i na pewno stworzył część niesamowitego klimatu, gdzie samotni bohaterowie, zamknięci w odizolowanym budynku musieli zmierzyć się z grozą i szaleństwem. Wszystko to potęgowały znakomite zdjęcia, które obejmowały wszystkie detale hotelu, łącznie ze sztucznym światłem lamp, które tylko pozornie dawało poczucie bezpieczeństwa.

Czy macie jakieś ulubione filmy, w których hotel jest istotnym elementem fabuły lub stanowi oryginalne tło wydarzeń? Podzielcie się z nami - chętnie poszerzymy naszą listę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz