wtorek, 16 kwietnia 2013

Co mogą zaoferować hotele SPA/Wellness.

Usługi SPA/Wellness coraz częściej pojawiają się w ofertach hotelowych w naszym kraju. Dlatego w dzisiejszym wpisie opiszemy atrakcje, na które możemy natknąć się w obiektach z takimi usługami.

SPA (łac. sanus per aqua, czyli zdrowie dzięki wodzie) to usługi odnowy biologicznej, relaksacyjne oraz wypoczynkowe, które mają na celu zregenerowanie sił zarówno fizycznych, jak i psychicznych oraz poprawę zdrowia i kondycji organizmu. Jest to idea ciesząca się coraz większą popularnością w hotelarstwie. Podobnie rzecz się ma z Wellness. Pojęcie to oznacza stan zdrowej równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duchem.

W hotelach SPA/Wellness podstawą jest zespół basenów i atrakcji wodnych, a także szeroki wachlarz zabiegów opartych na różnych technikach masażu oraz zabiegów kosmetycznych. Taki profil ma szczególne uzasadnienie w obiektach hotelarskich zlokalizowanych w miejscowościach letniskowo-wypoczynkowych i uzdrowiskowych. Pobyty gości mają w tym przypadku wydłużony charakter i nastawione są na realizację określonego programu, niezależnie od pory roku. Takie obiekty powinny posiadać wysoki standard, indywidualny klimat oraz wystrój wnętrz, tak by spełniać oczekiwania gości.


Podstawowym elementem jest kompleks basenowy, składający się z kilku wyodrębnionych niecek o zróżnicowanym programie atrakcji lub odmiennych parametrach wody takich jak temperatura czy skład chemiczny. Kontakt z wodą ma mieć charakter rekreacyjny, relaksujący oraz leczniczy. Dodatkowo podwyższona temperatura sprzyja dłuższej kąpieli. Do częstych praktyk należy również wydzielenie dodatkowego basenu z wodą o niższej temperaturze, przeznaczony do pływania.

Bardzo ważnym elementem SPA jest odpowiednio zaprojektowany zespół atrakcji wodnych, na który składają się najczęściej: gejzery powietrzne, armatki wodne, dysze do masażu podwodnego, leżanki powietrzne, parasole wodne, sztuczne rzeki itp. Baseny nie są zbyt głębokie, ma to sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa przy korzystaniu z zabiegów.

Zdarza się, że hotele wykorzystują wody geotermalne. W takich obiektach urządza się często baseny zewnętrzne, które są otwarte dla gości przez cały rok i są powiązane z basenem wewnątrz budynku. Najczęściej spotkać je możemy w atrakcyjnych krajobrazowo lokalizacjach górskich.
Małe zespoły SPA powstają zazwyczaj przy obiektach o wyższym standardzie i są synonimem ekskluzywności. W wariancie minimalnym programy bazują często na pojedynczej niecce oraz wydzielonym stanowisku basenu wirowego. Taka oferta ma charakter rekreacyjny i często towarzyski, a jej zaletą jest kameralna atmosfera w atrakcyjnych i unikalnych wnętrzach.


Dla zespołu wellness potrzeba zdecydowanie mniejszej powierzchni w, a jego program zabiegowy wymaga szczegółowego dopracowania. Obok części wejściowej wydziela się tu boksy dla poszczególnych zabiegów, aneksy wypoczynkowe oraz pomieszczenia szatniowe i sanitarne. Ważnym elementem jest punkt informacyjno-recepcyjny, przy którym można urządzić ekspozycje kosmetyków i specyfików stosowanych przy zabiegach.

Podstawą programu jest różnorodna oferta zabiegów opartych na technikach masażu m. in. Thalgo, Antycellulit, Hot Stone, czy aromaterapeutyczny. Oprócz tego oferuje się zabiegi kosmetyczne takie jak: maski twarzy z błota, borowiny, alg, zabiegi z maską kolagenową, depilacje woskiem,zabiegi na dłonie i stopy, zabiegi wyszczuplające, okłady czekoladowe na ciało i wiele innych.

Hotelowe SPA oferują tak wiele atrakcji, że skorzystanie ze wszystkich, może być niemożliwie, nawet podczas tygodniowego wypoczynku. Ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy korzystaliście już z usług hoteli SPA? Jakie są Wasze ulubione zabiegi?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz